sirtaki dersi

Sirtaki (Yunanca: συρτάκι), İstanbullu Ortodoks Arnavut kasaplarının dans türüdür. 1960’lardan sonra popüler bir Yunan dansı hâline gelmiştir. Giorgos Provias tarafından 1964 tarihli Zorba filmi için düzenlenmiştir. Yunan halk dansı değildir. Arnavut dansıdır. Ancak geleneksel hasapiko dansının yavaş ve hızlı sürümlerinin karışımıdır. Míkis Theodorakis’in Zorba Dansı adlı müziğiyle oynanır.

Sirtaki, Yunan folklörünün ayrılmaz bir parçası hâline gelen bir dans türüdür. Osmanlı döneminde İstanbul’da oynanan “Hasapiko” (kasap) dansından doğmuştur. Hasapiko ağırlıklı olarak İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, Arnavut kasap loncaları arasında doğdu ve 1900’lü yılların başına kadar kasap loncalarında popülerliğini korudu.

Ancak İstanbul’da günlük yaşamdan kesitler sunan bir eserde, kasapların hayvanları kesmeden önce bir tür vicdan rahatlatma ritüeli olarak hayvanların etrafında döndükleri, önlerinde diz kırıp çöktükleri türünden bilgilere rastlanır. O dönemde İstanbul kasaplarının çoğu Arnavut olduğu hâlde, Hasapiko’nun niçin bir Yunan dansı olarak ünlendiği ise başka bir muammadır.

BİZE ULAŞIN

Merak ettiğiniz ilgili her konuda bize ulaşabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz.

HEMEN ARA İLETİŞİM