ŞAN

Şan, ses tellerini eğiterek, sesi bilinçli şekilde kullanabilmemizi sağlayan bir ses tekniğidir.

Şan eğitiminin amacı diyafram, akciğer, sinüs boşlukları, ağız boşluğu, karın boşluğu gibi günlük hayatta bilinçli kullanmadığımız vücut bölümlerini kullanarak ses tellerini eğitme çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde sesizimi ve konuşmalarımızı daha bilinçli tonlamayı ve yine daha bilinçli ifade etmeyi öğreniriz.

Şarkı söylemek bir sanat olmanın dışında insanların en zevk aldığı yegane hobilerden biridir. Ses eğitimi konusunda en ufak bilgisi ve iddiası olmayan insanlar bile tek başına ya da bir araya gelerek, şarkı söyleme zevkini yaşar.
İnsanın doğumuyla ilk nefes alışındaki sesi, bebeğin beşiğinde duyduğu ninniler, okul şarkıları, marşlar, insan yaşamının hemen her evresinden, son evresine kadar duyduğu, öğrendiği sözlü müzikler ya da şarkılar hayatımıza eşlik eder. Müziğe profesyonel olarak adım atmak isteyenler san dersi, müziğin hangi alanında yer alacaklarsa o yönde eğitim alırlar. Müziğe besteci yönüyle girmek isteyen bir kişi solfej, armoni bilgisini (şan dersi )geliştirmek zorundadır.

BİZE ULAŞIN

Merak ettiğiniz ilgili her konuda bize ulaşabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz.

HEMEN ARA İLETİŞİM